Pürlezzet Pilavı

Malzemeler Pilav için;

1 adet kapya biber
3 orta boy patlıcan
1 iri boy kuru soğan
2 orta boy havuç
10 adet çeri domates
Bir çorba kaşığı Torku Toz Şeker
3 çorba kaşığı Torku Ayçiçek Yağı (Soğan, havuç ve kapya biberi kavurmak için birer çorba kaşığı kullanılacaktır)
Torku Ayçiçek Yağı (Patlıcanları kızartmak için)
10-12 adet kokteyl domates

3 çorba kaşığı Torku Ayçiçek yağı
60 gr Torku Tereyağı
1 çorba kaşığı salça
2 su bardağı Torku Pilavlık Bulgur
4 su bardağı kaynar su
1,5 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı
Tabak hazırlığı için ilk adım olarak, kapya biberlerini ince doğrayın ve havuçları rendeleyin. Patlıcanları da yarım santimetre kalınlığında dilimleyerek hazırlayın. Dilimleri bir kaba alıp içine bir çorba kaşığı şeker ve bir tatlı kaşığı tuz ekleyin. Bu karışım içinde en az 10 dakika bekletin. Ardından patlıcanları kurulayıp her iki tarafını da Torku ayçiçek yağında kızartın ve fazla yağını almak için kağıt havlu üzerine alın.

Ayrı tavada havuçları 5 dakika soteleyin, başka bir tavada biberleri 5 dakika soteleyin. Soğanları yarım ay şeklinde doğrayıp yağda karamelize olana kadar soteleyin. Şeker ekleyerek karamelize edin.

Pişen sebzeleri ateşten alın. Başka bir tavada, Torku tereyağı ve ayçiçek yağını eritip salçayı ekleyin. Salçayı birkaç dakika çevirdikten sonra Torku pilavlık bulgurunu ekleyin. Birkaç dakika daha kavurun ve kavrulmuş soğanları ilave edin. Son olarak, kaynar su ve tuz ekleyerek bulgurların suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirin.

Hazırladığınız sebzelerle birlikte kalıba yayın. Havuçları altına, biberleri kenarlara yerleştirin. Domates ve patlıcanları ekleyin. Bulgur pilavını üzerine yayın. Son olarak, tabağı çevirerek servis yapın. Göz alıcı yemeğiniz hazır.

Emine Beder’den Pürlezzet Pilavının Lezzet Sırrı
Patlıcanları şekerli ve tuzlu suda bekletin. Az yağ çekerek kızarmalarını sağlar. Sebzeleri hazırlayıp kalıba düzenleyin. Pilavı servis etmeden bir saat önce pişirip kalıbı boşaltın. Torku pilavlık bulguruyla yapılan bu lezzetli pilavı denemelisiniz. Afiyet olsun!