TORKU, BİSİKLETTE DE ŞAMPİYON

Başbakanlık himayesinde gerçekleştirilen 2’nci Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu tamamlandı. Torku Konya Şeker Sporcusu Ahmet Örken Kıbrıs’ta da birinci oldu. 
BİSİKLET TURU'NUN EN İYİ TAKIMI KONYA TORKU ŞEKER OLDU
"Yaşam sürdükçe, sürdükçe keşfet" sloganıyla Başbakanlık himayesinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası Bisiklet Turu'nun en iyi takımı Konya Torku Şeker Continental Cycling Team oldu. Bisiklet Turu'nun en iyi diğer iki takımı ise Kolss Cycling Team ve Astana City. Birçok etkinliğin gerçekleştiği 2. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu'nda kriteryum etabının birinciliğini sarı mayoyu taşıyan Torku Konya Şekerspor bisikletçisi Ahmet Örken aldı. 50 kilometrelik Kriteryum etabın ikincisi Kempten Cycling Team'den Batuhan Özgür olurken 3'üncülüğü ise Kolss Cycling Team'den Vitaliy Buts kazandı. Kriteryum ödülleri Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber tarafından verildi.     
TORKU, BİSİKLETTE DE ADINI YAZDIRDI     
En iyi ikinci ve üçüncü takım olan Kolss Cycling ve Astana City'e kupalarını Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Bertan Özberkman ile Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra verdi. En iyi takım Torku Konya Şekerspor'a ise kupası ana muhalefet partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman arafından takdim edildi. Lefkoşa'da tamamlanan bisiklet turunda, kategorilere göre dereceye girenlere ödüllerini Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir ve federasyon yetkilileri verdi. Ödül töreni ve yarış bitişi Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilirken, diğer kategorilerde dereceye girenlere ödülleri Lefkoşa Türk Lisesi bahçesindeki törende dağıtıldı. Başbakanlık Spor Dairesi, Turizm ve Kültür Bakanlığı ile diğer sponsorların katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Bisiklet Turunda 4 gün boyunca 4 etapta 20'ye yakın ülkeden 18 takım ve yaklaşık 300 sporcu pedal çevirdi.     AHMET ÖRKEN EN İYİ SPORCU SEÇİLDİ
Genel Klasman'da en iyi sporcu Torku Konya Şekerspor'dan Ahmet Örken olurken 2'nciliği Kazakistan National Team'den Yevgeniy Gidich, 3'üncülüğü ise Kolss Cycling Team'den Vitaliy Buts aldı. Genel klasmandaki kupaları Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Spor Dairesi Müdür vekili Mustafa Sütçü sahiplerine teslim etti. Elde ettiği başarılardan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Ahmet Örken, kendisini destekleyen Konya Şeker ailesine ve AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a teşekkür etti.
 
LİDER MAYO DA AHMET ÖRKEN'İN
Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu'nda en önemli mayo olan Sarı Mayo'yu Torku Konya Şeker Spor'dan Ahmet Örken kazanırken, Örken'e mayosunu Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir verdi. Mavi Mayo'yu kazanan Willier Triestina Cycling Club'tan Cristian Rodriguez ve Magenta Mayo'yu kazanan Brisaspor Bisiklet Takımı'ndan Mustafa Köklü'ye ödülleri Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ercen, Sun Rent a Car Yönetim Kurulu Başkanı Halim Kahveciler ve eşi Zeliş Kahveciler tarafından takdim edildi. Hız ile özdeşleşen Yeşil Mayo’yu da kazanan Torku Şeker Spor’dan Ahmet Örken’e mayosunu yine sektördeki hızı ile anılan Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar verdi.
 
TORKU ŞEKERSPOR BİSİKLET TAKIMI, FAS TURUNUN DA ŞAMPİYONU OLDU
Kuzey Kıbrıs Turu ile birlikte yapılan ve lisanslı - lisansız tüm sporcuların bireysel olarak katıldığı Gran Fondo Yarışı, toplam 20 km, 55 km ve 90 km olmak üzere 3 parkurdan oluştu.
Bisiklet Turu kapsamında Kuzey Kıbrıs Halk Yarışı da gerçekleştirildi. Bisiklet turu, KKTC, Türkiye, Rusya, Azerbaycan, İtalya, Bulgaristan, Fransa, Almanya, Kazakistan, Belçika, Ukrayna, İspanya, Suudi Arabistan, Slovenya, Makedonya ve Venezuella'dan takımların katılımıyla yapıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlık himayesinde Başbakanlık Spor Dairesi’nin, Turizm Bakanlığı’nın ve diğer sponsorların katkıları ile KKTC'de bisiklet sporunun gelişimine katkı sağlamak, aktif ve sağlıklı yaşamı özendirmek, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve bisiklet turizminin başlatılmasına öncülük etmek amacı ile KKTC Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen 2. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu'nun 4. gününde Grand Fondo yarışı, Telsim Halk Yarışı ve Fikri Karayel konseri eşliğinde bisiklet festivali düzenlendi.
Öte yandan Fas Turu’na da katılan Torku Şekerspor Bisiklet Takımı, bu ülkede düzenlenen yarışmalarda da üstün başarı gösterdi ve takım olarak Fas Turu’nun şampiyonu oldu.