Konya Şeker Ailesi bayramlaştı9 günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından ilk mesai gününde Konya Şeker’de artık geleneksel hale gelen bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. Konya Şeker’in merkez kampusunda gerçekleştirilen bayramlaşmaya, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk başta olmak üzere Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetimi Kurulu üyeleri ile çalışanlar ve yöneticiler katıldı. Yüzlerce Konya Şeker çalışanının bir araya geldiği, sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen, herkesin birbiriyle bayramlaştığı törende Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk Konya Şeker çalışanlarının bayramını tek tek tebrik etti.

Bayramlaşma öncesi Konya Şeker çalışanlarına hitap eden Konuk, bayramların paylaşma günleri olduğunu hatırlatarak “bayram günleri her günden farkı olan özel ve özellikli günlerdir. Bayram coşkusunu, heyecanını, sevincini ve mutluluğunu hem evlerimizde hem işimizde arttıran husus daha çok kardeşimizin bayramını tebrik etmek, daha çok kardeşimiz tarafından bayramımızın tebrik edilmesidir. Allah’a Şükür Konya Şeker Ailesi her bayramı bir önceki bayrama göre daha büyük, daha geniş bir aile olarak karşılıyor. Bu ailenin bir mensubu olarak ben on sene öncesini hatırlıyorum, bir salona toplanırdık ve bayramlaşmamız yarım saat, bir saat içinde biterdi. Şimdi bırakın salonları Konya Şeker’in bahçesine sığmıyoruz, tek tek bayramlaşmak, hasbihal etmek için ise gün bile yetmez hale geldi. Düne dair, dünün bayramlaşmalarına dair bir şeyi daha hatırlıyorum, bu ülkenin en büyük şeker fabrikası kendi içindeki bayramlaşmada adet yerini bulsun diye bayram ikramını marketten, bakkaldan getirttiği şekerlemelerle, çikolatalarla gerçekleştirirdi. Bugün bayramların ağız tadı da Konya Şeker’den. Burası artık ürettikleriyle Türkiye’deki her eve bayramlar vesilesiyle girmeye başladı. Yani sizin fabrikalarda, üretici ortaklarımızın tarlada üretirken yaşadığı heyecan, coşku ve mutluluk hale hale Türkiye’nin dört bir tarafına ulaşmaya başladı. Siz ürettiklerinizle bayram coşkusunun, sevincinin ve bereketinin hem üreticilerimizin hanelerine daha çok ulaşmasına aracılık ediyorsunuz hem de bu ülkenin insanının bayramlardaki ağız tadına güvence teşkil ediyorsunuz” dedi.Konya Şeker çalışanlarının arıya benzeyen özellikleri olduğunu belirten Konuk, arıların bal yapmak için çiçek özsuyunu toplarken daha büyük bir üretim ağını harekete geçirdiklerini, tüketmekten ziyade daha çok ürettiklerini ve sadece bal yapmakla kalmayıp topladıkları nektarları bulundukları alana yayarak tozlaşma sağladıklarını, fıtratları gereği bal üretme işini yaparken zenginlik yaydıklarını söyledi. Konya Şeker’in de fıtratında üretmek ve üretirken daha çok ürettirmek, daha çok üretilmesine zemin hazırlamak var diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şöyle konuştu;

“Konya Şeker ailesi tıpkı arılar gibi üretirken elinin değdiği yerlerin daha çok üretmesine, üretiminin artmasına vesile oluyor. Yani üretirken tüketmiyor. Başkalarına yük olmuyor, katkıda bulunuyor. Ülkemizin sırtına yük olmuyor, çiftçinin sırtına yük olmuyor, yük alıyor. Üstelik de yaptıklarını yeterli bulmuyor ve her bayramı bir öncekine göre daha büyük işler yapmış olarak karşılamaya gayret ediyor. Bu gayrette en önemli mesuliyet sizlerde. Sizin özveriniz, gayret, inanç ve çabanız bu ailenin gelecekte yapacağı güzel işlerin, daha büyük işlerin teminatı. Ben hepinizin, bu ailenin her ferdinin yaptığı işin ehemmiyetinin farkında olduğunu biliyorum. Bunun bereketini ülkemiz yaşamaya başladı. Özellikle Konya’mız yaşıyor. İnşallah bunu tüm vatan sathına yayacağınızı düşünüyorum. Bu kurum çok ama çok büyüyecek, çok farklı yerlere gelecek. Bu kurum ülkenin birçok alanda lokomotifi olacak. Sadece gıda da değil her alanda olacağız. Konya Şeker'in gelişmesine, büyümesine katkı vereceksiniz, hep birlikte vereceğiz. Buraları çok daha fazla geliştireceğiz ve bu kurum Konya’dan başlayarak ülkemize ve insanımıza bayramları bayram gibi yaşatacak. Bayramların bayram gibi yaşanması için de yapacağımız çok iş var.”

Bu memleketin kalkınmasında hepimizin çorbada tuzu olacak. İşin özü daha fazla gayretle herkes üzerine düşen görevi fazlasıyla yapacak. Hep birlikte bu ülkeyi kalkındırmaya devam edeceğiz. Birileri gibi, birilerinin kurduğunu tüketen değil üreten olacağız. Arı gibi çalışacağız. Konya Şeker ailesinin bu ülkeye ve üreticimize vereceği hizmetler bitmedi, bitmeyecek. İnşallah Rabbim hepimize bu ülkenin daha da kalkınması için daha çok katkı vermeyi nasip eder. Bayramları sevdiklerinizle, ailenizle bayram gibi yaşadığınızı ümit ediyorum. “Her günümüz bayram güzelliğinde olsun” diye güzel bir tabir var ve bu tabir de benim çok hoşuma gidiyor. Tek temennim herkesin bayramları bayram gibi yaşamasıdır.”