Başbakan’ın Elinden Konya Şeker Ve Panagro’ya 5 ÖdülKonya Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Vergi Dairesi Başkanlığı ve SGK tarafından ortaklaşa düzenlenen ve geleneksel hale getirilen “Ekonomi-2015 Ödülleri”nin bu yılki töreninde Konya Şeker 4 ayrı dalda ödül alırken, dünyanın en büyük et ve süt tesisleri olan Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi’ne de “En Çok İstihdam Oluşturan Firmalar” dalında ödül verildi.

10 ayrı dalda 71 ödül verilen “Ekonomi-2015 Ödülleri” törenine her yıl olduğu gibi bu yıl da Konya Şeker damgasını vurdu. Konya Şeker “En Çok İhracat Yapan Firmalar”,  “İSO İlk 500’e Giren Firmalar”, “En Çok İstihdam Oluşturan Firmalar” ile “En Çok Tarımsal Tescil Yaptıran Firmalar” dalında ödül kazandı. Bu arada dünyanın en büyük et ve süt tesisleri olma özelliğiyle dikkat çeken Panagro Tesisleri’ne de “En Çok İstihdam Oluşturan Firmalar” dalında ödül verildi.  Konya Şeker ve Panagro adına verilen ödülleri Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Kayhan, AB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Reşat Ersöz, Konya Şeker A.Ş. Genel Müdürü Ali Tuncel ile AB Holding İcra Kurulu Üyesi Yılmaz Bademli Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun elinden aldı.

Dedeman Otel’de gerçekleştirilen “Ekonomi Ödülleri-2015” törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Konyalı sanayici ile işadamları katıldı. Törende konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu “Türkiye ile birlikte Konya da yükselecek” diyerek, Konya'dan 2002'de 130 milyon dolar olan ihracatın, 2014'te 1 milyar 490 milyon dolara çıktığına işaret etti. Çevrede yaşanan krizler nedeniyle ihracat piyasalarındaki daralmaya rağmen, çalışkan Konyalının geçen yıl da 1 milyar 354 milyon dolar ihracat yaptığını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Yani Konya'nın ihracatı 13 yılda 10 kart arttı ve bir aylık ihracat şimdi, 2003'teki bir yıllık ihracattan fazla hale geldi. 130 milyon dolar neresi, 1 buçuk milyar dolar neresi? Bu yetmez. İnşallah biz bir gün Konya'nın 5 milyar dolarını da göreceğiz, 10 milyar dolarını da göreceğiz. Ben size güveniyorum."

Davutoğlu, ihracatın ithalatı karşılama oranının 2002'de Konya için yüzde 80 olduğunu belirterek, şu görüşlere yer verdi: 

"Yani, ihracat, ithalatın yüzde 80'ini karşılayabiliyordu. Yani her 100 dolarlık ithalata karşı, 80 dolarlık ihracatımız vardı Konya'dan. 2015'te, bu hepsiyle gurur duyduğum aziz hemşehrilerim, bereketli elleriyle, azimleriyle, kararlılıklarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranını yüzde 111'e çıkardı. Yani bu, şu demek, Konya ithal ettiğinden daha fazla ihracat eden, Türkiye'ye net ihraç fazlası sağlayan bir ilimiz. Teşekkür ediyorum. 2002'de her 100 dolarlık ithalata karşı 80 dolar ihracat yaparken, şimdi her 100 dolarlık ithalata karşı 111 dolar ihracat yapıyoruz. Konya, bereket diyarı dedik ya, Allah bereketlendirsin, emeklerimizin karşılığını versin. Rızkımız bol olsun. 

Konya'nın geldiği seviyeyi, ihracat yapan firma sayılarında da görüyoruz. 2002'de Konya'da sadece 517 ihracatçı firma vardı. 2015'te bu sayı bin 543. 2002'de İSO ilk 500 Listesinde Konya'dan sadece 5 firma vardı, 2015'te Konya’mızın 10 firması bu listenin içinde. Türkiye ekonomisi yükselişe geçer de Allah aşkına Türkiye'nin ilk başkenti Konya durur mu? Konya, Türkiye ortalamasından daha da hızlı koşarak Türkiye'nin çıtasını yukarıya çekmeye devam edecek. Konyalı, güçlenen Türkiye'nin gücüne güç katar, yatırım yapar, çalışır, üretir, bereketlendirir. Girişimcidir. 'Gelsin, hazırda para kazanayım', diye beklemez. Koşar, üretimin, ticaretin, kazanmanın yollarını bizzat arar. Hem çoluğunun çocuğunun nafakasını temin eder hem ülkesine katkı sağlar. Konyalı hemşehrilerim bilir ki milletin gücü de devletin gücü de çalışmaktan gelir."

Konya'nın son 13 yıldaki atılımın pozitif etkilerinin iş gücü piyasasında da görüldüğünü vurgulayan Davutoğlu, ilde 2002'de yüzde 9.8 olan işsizliğin 2014'te yüzde 5.6'ya düştüğüne ve bu oranın, Türkiye ortalamasının çok gerisinde olduğuna işaret etti. 
Davutoğlu, "Yatırımlarıyla bu istihdamı sağlayan Konyalı işverenlere, tüm Konyalılar adına teşekkürü borç biliyorum" dedi. 

Marifet iltifata tabidir

İş adamlarının, çalışanların, çiftçilerin azmini gördükçe devlet olarak ellerinden gelen desteği sürdürdüklerini belirten Davutoğlu, 2002'de ile sadece 106 milyon lira kamu yatırımı yapıldığına değindi. Bunun, 2014'te ise 910 milyon lira olduğunu anımsatan Davutoğlu, 2004'te Konya'ya 149, geçen yıl 251 yatırım teşvik belgesi verildiğini anlattı. Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: 

"Konya'nın bu yükselişinin bir göstergesi de bu geceki ödül töreni manzarasıdır. Hem Konya'nın hem Türkiye'nin ekonomisine büyük katkılar yapan işadamlarımız burada. Her birinizle gurur duyuyoruz. Onların ürettikleri değerler, o değerlerin maddi karşılıkları, artan istihdam, yükselen cirolar, hepimiz için gurur vesilesi. Ben bu vesileyle Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası, Konya Vergi Dairesi Başkanlığı ile SGK Konya İl Müdürlüğüne ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Geleneksel hale getirilen bu ödüllerin, Konyalı girişimcileri teşvik ettiğini görüyorum. Siz böyle ürettikçe bilin ki bundan sonra her sene ödül törenlerine katılıp sizleri teşvik etmeye devam edeceğim. Marifet iltifata tabidir prensibince bu geceki ödüller bir sonraki ödüllerin adaylarını motive edecektir." 

Davutoğlu, Konyalı işadamlarının başarılarının artmasını temenni ederek, hükümetinin yatırım yapan, üreten, ihracat yapan tüm işadamlarının yanında olduklarını vurguladı.

Rabbim, merde dahi bizi muhtaç eylemesin

"Ülkemizin değerine kim değer katarsa, hemen yanı başında hemen omuzlarının sağ ve sol tarafında bizi görecek" diyen Davutoğlu, ödül alan iş adamlarını, çalışanlarını ve ailelerini tebrik etti. 

Davutoğlu, "Eğer sizler bu ödülleri alıyorsanız, bugün ödül vereceğimiz firmaların bütün emekçilerini, işçilerini toplasaydık herhalde Konya Stadı da almazdı. Onlar burada değillerse de emekleriyle buradalar. Ödülü aldıktan sonra aile fertlerinize benim adıma teşekkür edin. Çünkü sizin başarınız onların eseridir aynı zamanda. Ama fabrikalarınıza girdiğinizde onlara topluca hitap etme imkânı varsa, selamımı iletiniz ve her bir işçimizin terli alınlarından öptüğümü kendilerine ifade edin" ifadesini kullandı. 

Davutoğlu, sözlerini, "Dedemin güzel bir duasıyla bitiriyorum. Allah bize öyle bir feyzi kanaat versin ki değil namerde, merde dahi bizi muhtaç eylemesin" diyerek tamamladı. 

Konuşmaların ardından Başbakan Davutoğlu, Konya Ekonomi Ödülleri'ni almaya hak kazanan firmalara ödüllerini verdi.