Daha iyi bir dünya için

Hazreti Mevlana’nın topraklarından yükselen bir kurum olarak, her vatandaşın, her kuruluşun gücü ve bilgisi oranında topluma katkıda bulunması, sosyal sorunların bir tarafından tutması gerektiğine içtenlikle inanıyoruz. Bunu, vicdani, ahlaki ve toplumsal sorumluluğun gereği olduğu kadar, sürdürebilir bir ekonomik gelişme için de gerekli görüyoruz. Kuruluşumuzdan beri sahip olduğumuz bu anlayışla pek çok alanda sosyal sorumluluk projeleri yürüttük; eğitim, spor, sağlık ve çevreyi öncelikli alanlar olarak gördük ve bu alanlara her zaman özel bir önem verdik. Her dört alanda da sürdürdüğümüz projelerin yarattığı toplumsal yararın sonuçlarıyla gurur duyuyoruz.

Torku Ormanları
Hedefimiz; Türkiye nüfusu kadar ağaç!

Ağaçlandırma çalışmalarımızın temelinde, doğadan aldığını doğaya verme ilkemiz yer alıyor. Konya nüfusu kadar ağaç dikme hedefiyle yola çıktık. Bugüne kadar 18,5 milyon ağaç diktik ve bundan sonraki hedefimiz Türkiye nüfusu kadar yani 75 milyon ağaç dikmek. Torku Ormanları olarak adlandırdığımız ağaçlandırma alanlarıyla amacımız; küresel ısınma ve kuraklık gibi son yıllarda somut etkilerini hissettiren ve tarımsal üretim aleyhine değişen çevre şartlarını değiştirmek. Bu çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık ve ağaçlarımız sayesinde oluşan doğal iklimleme, çiftçilerimizin üretiminde verime, elde edilen ürünlerin kalitesine ve lezzetine yansıdı.

Diktiğimiz fidanlara, kendi kendilerine gelişimlerini sağlayacak düzeye gelinceye kadar biz bakıyoruz

Torku ormanlarını oluştururken genel olarak Akasya, Dişbudak, Akçaağaç, Karaağaç, Çınar, Meşe, Katalpa, Ceviz, Badem, İğde, Gladiçya, Ahlat, Alıç, Ihlamur, At Kestanesi, Sedir, Karaçam Mavi Selvi gibi fidanlar dikiyoruz. Bu fidanların bakımını ve sulamasını, kendi kendilerine gelişimlerini sağlayacak yaşa ve boya gelene kadar biz yapıyoruz.

Sağlıklı gelecek nesiller için sporun destekçisiyiz

Torku olarak spora destek vermek, gençlerin sportif faaliyetlere katılarak sağlıklı yetişmelerini sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Konya Torku Şekerspor Kulübümüz, geleceğin sporcularının yetişmesine olanak sağlamak için çalışıyor, bisiklet ve güreş branşlarında faaliyet gösteriyor. Bisiklet takımı büyük başarılar elde eden kulübümüz, 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda şampiyonluğu elde ederek hem Konya’ya hem de Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı. Konya’da sporun yükselmesi için Bisiklet Takımımızın yanı sıra sponsor olarak Torku Konyaspor Futbol Takımı’nı da destekliyoruz. Konya’yı en iyi şekilde temsil eden Torku Konyaspor, 2013-2014 sezonunda Süper Lige çıkmayı başardı. Torku Konyaspor’un, Süper Lig’de bizi ve Konya’yı gururlandıracak başarılara imza atacağına gönülden inanıyoruz.

Sağlık alanında topluma dokunan projeler hayata geçiriyoruz

Ağaçlandırma, eğitim, spor gibi sosyal sorumluluk projelerimizin yanı sıra organ bağışı, kan bağışı ve engellilere yönelik sosyal sorumluluk projelerinde de her yıl etkin bir şekilde yer alıyoruz. Önemi her geçen gün daha iyi anlaşılan organ bağışı, kan bağışı ve ihtiyaç sahibi engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak ekipmanların temini konusunda da örnek projeler gerçekleştiriyoruz. Konya Şeker olarak, ‘Hayatın içinde ve her alanında varlık göstermeye, her kim olursa olsun yardım bekleyen herkese elini uzatmaya ve derde derman olmaya çaba harcayan bir kurum olma’ misyonunu kararlılıkla sürdürüyoruz.

Konya Şeker Ailesinin Rekor Sayıdaki Organ Bağışı Kampanyası Sağlık Bakanlığı'nca Ödüllendirildi

Organ bağışı konusu ülkemizde eksikliği çok derinden hissedilen ve çok önemli bir konu. Binlerce insanın umutla beklediği organ bağışı gibi önemli bir konuda, Konya Şeker çalışanları önemli bir hassasiyet gösterdi ve Organ Bağışı Kampansı’na bin 811 kişi katılım gösterdi. 2008 yılından bu yana devam eden kampanyamıza kurum çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 80’i gönüllü olarak katılıyor. Konya Şeker’in bu önemli projede hedefi, yüzde yüz katılım sağlamak.

Konya Şeker’in çalışanlarına yönelik düzenlediği organ bağışı çalışması Sağlık Bakanlığı’nca da bir ödül ile taçlandırıldı. Konya Şeker'in organ bağışı kampanyası, tek bir kurum çatısı altında düzenlenen kampanyayla ulaşılan bağışçı sayısı açısından Türkiye rekorunu elinde bulunduruyor. Çalışanlarımızın kampanyaya gösterdiği hassasiyetle diğer kurumlara örnek olmayı ve organ bağışı konusunda ülkemizde yaşanan sorunların azalmasını amaçlıyoruz.

Konya Şeker, Cana “Kan” katıyor

Sağlık konusunu kendine dert edinen ve derde deva olmayı misyon edinen bir kurum olarak Kızılay ile birlikte Kan Bağışı kampanyası düzenliyoruz. Her yıl gerçekleştirdiğimiz, Konya Şeker yöneticisi ve çalışanlarının geniş katılım gösterdiği bu ortak çalışma kapsamında Kızılay’a bugüne kadar toplam 408 ünite kan bağışı yaptık.